Sport

Rok lyžařů v únoru

Rubriky: Rok lyžařů
/ Aneta Linková

Všechny akce pěkně pohromadě!

Rok lyžařů v únoru

Co nezmeškat v únoru v rámci Roku lyžařů?
Zveme Vás do Nového Města na Moravě, kde se v rámci Roku lyžařů ukrývá v únoru hned několik skvělých akci.

Od úterý 1.2. bude k poslechu druhý díl Podcastu ze stopy.
Na Novoměstsko zamíří každou zimu odhadem 200 tisíc běžkařů. V případě dobrých sněhových podmínek zde mohou využít několik desítek kilometrů lyžařských tras. O jejich údržbu se stará Mikroregion Novoměstsko ve spolupráci se Sportovním klubem, novoměstskými TS službami a dobrovolníky. Předseda Mikroregionu Miloš Brabec bude dalším hostem Podcastu ze stopy. V rozhovoru prozradí svoji nejoblíbenější lyžařskou trasu, přiblíží, v čem tkví tajemství Fryšavského ledovce, poví, jak s údržbou tratí pomáhají dobrovolníci, a prozradí základní pravidla lyžařského desatera. A jako bonus se dozvíte informace o jeho úspěšné závodní kariéře.

Dne 5.2. se Novým Městem prožene masopustní průvod. Sejdeme se ve 14:00 za kostelem na Vratislavově náměstí a spolu se Zelenohorskými muzikanty obejdeme náměstí a domy. Kromě masopustního veselí bude náměstí plné zábavy. Doprovodný program má pod palcem Dům dětí a mládeže. Kromě koblížků a slivovice se o nás postará K Club, který bude mít na náměstí stánek s občerstvením. Poté se průvod přemístí do K Clubu, kde bude veselí pokračovat.

O víkendu 5.2.–6.2. vyrazte na sjezdovku! Kromě perfektně připravené sjezdovky pořádá firma Kästle CZ, jejíž tradice sahá až ke slavnému výrobci lyží Slonkovi, velký festival lyží WINTER TEST. Můžete si vyzkoušet sjezdovky, boty, hůlky a poradit se s profíky, jak na správný výběr nebo údržbu sjezdovek.

Pojďte fandit od 3.2. do 5.2. do Vysočina Areny, kde proběhne Evropský pohár v biatlonu a kde budou závodit domácí novoměstští odchovanci Jonáš Mareček a Eliška Teplá. Na tom samém místě se pak můžete stát závodníky. Našlápnutý víkend totiž zakončí dne 6.2. párkové závody a závody rodinných štafet. Spolu se Sportovním klubem zveme celou rodinu. Registrace bude probíhat od 8:30. Nejmladší kategorie startuje o hodinu později, tedy v 9:30. Odměna v podobě párku v rohlíku čeká na všechny závodníky. Trasa závodů štafet bude plná překážek, záludných úkolů a hlavně srandy. Těšte se na skvělé ceny a ještě lepší zážitky.

Slzy ošlehaných mužů – Divadlo Vosto5
Kulturní dům, 14.2. od 19:00
Inscenace Slzy ošlehaných mužů je originálním autorským zpracováním tragického příběhu dvou vlastenců a průkopníků lyžování Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří tragicky zahynuli během mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů na hřebenech Krkonoš v roce 1913, když se náhle extrémně zhoršilo počasí. Příběh je podán z pohledu pražského Němce Emmericha Ratha, který se vyčerpaného Bohumila Hanče pokusil během osudového závodu na 50 km zachránit.

Divadlo Vosto5 na ploše známé tragédie dvou přátel rozehrává příběh mimořádně činorodého vlastence Hanče, který se nechal z národnostních důvodů vyprovokovat k náhlé účasti v závodu, jenž se mu stal osudným. Paradoxně tak vyznívá národnostních ohledů prostá snaha Emmericha Ratha, který učinil nejvíce ve snaze o Hančovu záchranu. „Důvody náhlé Hančovy účasti ve vrcholném závodě sezony se dnes s odstupem mohou zdát ve své podstatě malicherně vlastenecké. Přesto v tomto případě dokázaly vyhecovat i tak zkušeného sportovce k nezodpovědnému risku, který si v horském dramatu vybral svou nejvyšší daň,“ dodává producent souboru Petr Prokop.
Role Hanče a Vrbaty ztvárňují kmenoví herci souboru Petr Prokop a Ondřej Bauer, postavu neúspěšného zachránce a legendárního všestranného sportovce hraje Tomáš Jeřábek. Vedle režiséra Ondřeje Cihláře se v inscenaci dále objeví (v úloze Hančovy manželky) hostující Kristýna Liška Boková.

SKOL