Orienťáci vyráží na MČR

Rubriky: Sport
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Rozhovor s Břetislavem Wurzelem

Orienťáci vyráží na MČR

Kdy se mistrovství koná a jak se na něm podílíte?

Mistrovství se koná ve dnech 10. a 11. června 2017. Na pořadatelství spolupracují kluby z Havlíčkova Brodu a Nového Města na Moravě. Kolegové z Havlíčkova Brodu při znalosti místních poměrů zajišťují především technické zázemí a služby pro závodníky, propagační činnost a dopravní obsluhu, my z Nového Města jsme zaměřeni na přípravu vlastního závodu a obsluhu lesa, tj. tvorbu nové speciální mapy pro OB, stavbu tratí pro všechny kategorie, tratí je celkem 31 na každý den, roznos kontrol po lese na správní místa, obsluhu startu, cíle, zpracování přihlášek, výsledků a mnoho dalších detailů, je toho opravdu hodně  a vše se v krátkosti ani nedá popsat. A mým úkolem je to všechno uhlídat a koordinovat.

Proč se neběží v Novém Městě?

Součástí přihlášky o pořádání takovýchto závodů je mj. i nabídka vhodného prostoru pro daný typ závodu. Prostory v blízkém okolí Nového Města byly v nedávné minulosti využity při různých závodech, nejsou tedy dostatečně neokoukané, a lze říci, že ani nejsou zcela vhodné pro tzv. krátkou trať, kterou pořádáme. Naopak prostor závodu nabízí terén atraktivní a téměř ideální pro tento typ závodu. V Novém Městě máme zkušenost z pořádání závodů MČR v minulých letech jak v OB, tak v LOB a MTBO, a nemáme prostor, v HB měli vhodný prostor, ale ne tolik zkušeností. Tak jsme to dali dohromady.

Kde se poběží a čeká závodníky nějaká zvláštnost?

Poběží se v prostoru těsně sousedícím s Lipnicí nad Sázavou, jehož specifikem je např. přítomnost žulových lomů a pozůstatků těžby v prostoru mapy. Zvláštní je svým způsobem každá kontrola, ale z pořadatelského hlediska je zajímavé zařazení závodů do série WRE (World Ranking Event) mezinárodního žebříčku světové federace IOF a také připravovaný přímý televizní přenos z nedělního finálového závodu zpestřený přímým přenosem polohy nejlepších závodníků v průběhu závodu se zobrazením na mapě na obrazovce v centru závodu

Jaké jsou šance novoměstských běžců?

Z klubu bude startovat cca 4-5 závodníků kategorií dorostu a dospělých, úspěchem by bylo alespoň nějaké umístění v první desítce. Medaile je spíše snem.

Co je důležitější? Fyzička, nebo schopnost čtení map a orientace?

Fyzička je nezbytným základem. Když není, dříve či později vám odejde hlava a to čtení mapy včetně orientace. Je tedy nutné skloubit obě součásti do fungujícího celku. Krátká trať díky svým parametrům je spíše cílena na absolutní rychlost a rychlou a přesnou práci s mapou a volbu postupu v terénu, postupy jsou kratší a kontrol větší počet, je to opravdu frmol.

Co vás na orientačním běhu baví nejvíce?

Nevím, čím začít. Orienťák vás prakticky každý víkend vytáhne do přírody a na čerstvý vzduch. Navíc vám někdo připraví závod a určí, kam máte přijet. Nemusíte tedy vymýšlet cíle výletů. Závod se mnohdy dá spojit i s turistikou, o prázdninách s aktivní dovolenou nejen v republice, ale i v zahraničí. Při závodech si vždy dokážete najít někoho, s kým se porovnat a s kým závodit přiměřeně své výkonnosti. A neméně příjemný je čas strávený před závody či po nich při rozborech postupů a chyb. Na shromaždišti je vždy docela rušno. A to vše dohromady mě baví.